Att förhindra smitta

Vid alla samlingar i kyrkan gäller:

  • Stanna hemma vid symtom
  • Undvik trängsel
  • Var noga med handhygien

Vid luciakonsert 15/12 och julkonsert 19/12 behöver du ha ett giltigt vaccinationsbevis och legitimation. Detta för att vi förväntar oss över 100 besöker och då inte kan garantera säkert avstånd mellan besökare. Julkonserten kommer att livsändas HÄR.

För övriga gudstjänster och samlingar kräver vi inte vaccinationsbevis, men vi håller avstånd med en meter mellan sällskap och undviker trängsel.

Kravet på vaccinationsbevis gäller inte för personer under 18 år och för personer som på grund av medicinska skäl inte bör vaccinera sig mot sjukdomen covid-19. Kontakta personal eller styrelse om ni önskar hjälp med att skaffa vaccinationsbevis.

Läs mer om covidbevis och hur du skaffar det här: ehalsomyndigheten.se/covidbevis